Fond ESPA STOCK BIOTEC – investice do inovací

Březnová korekce na trhu byla spuštěna kritickými výroky amerických politiků v ​​souvislosti s cenovou politikou léčiv. Navzdory tomu dobré prodejní výsledky a pozitivní výsledky výzkumu vedly k rychlému oživení trhu. Mnohým akciím malých a střední  biotechnologických firem se velmi dařilo, avšak během zmiňované korekce ztratily více než 50% jejich tržní hodnoty. Během následujícího oživení, velké biotechnologické společnosti významně překonal ty menší.

Jsou biotechnologické akcie příliš drahé?

"V současné době, není sektor podhodnocený, ale není ani příliš drahý," vysvětluje Harald Kober, který spravuje fond ESPA STOCK Biotech. Očekává se, že velké farmaceutické společnosti vykáží růst tržeb v průměru zhruba o 20%, a růst výnosů o 20 až 25% ročně. Výběr správných společností bude v budoucnu ještě důležitější!

Proč jsou biotechnologické akcie zajímavé?  Hlavní trend: stárnutí světové populace

Do roku 2060 vzroste světová populace na 9,9 miliardy lidí, podle odhadů OSN. Téměř 30% lidí bude starších 65 let (v roce 2014: asi 11%). Každý rok průměrná délka života stoupá o tři měsíce. Stárnutí populace s sebou nese rostoucí poptávku po farmaceutických a zdravotnických službách.

Více schválených biotechnologických léčiv:

Lidé žijí déle, což zvyšuje zdravotní výdaje v mnoha zemích. Inovativní biotechnologické produkty mohou dramaticky zvýšit průměrnou délku života a jeho kvalitu, mohou také omezit náklady na zdravotní péči tím, že zkracují délku nebo počet hospitalizací. Výsledky výzkumu a prodejů nebyly zklamáním: v posledních deseti letech jsme viděli stovky nově schválených léků a nových žádosti o schválení.

 

V minulých letech byly biotechnologické akcie mezi nejlepšími na burzách. Po korekci na začátku roku se biotechnologickému odvětví podařilo vrátit zpět na dřívější úrovně z druhého čtvrtletí. Analytici ERSTE-SPARINVEST jsou optimističtí ohledně budoucnosti odvětví a proto věří i fondu ESPA STOCK BIOTECH.

 

Téma převzetí firem jako akciový příběh

Úspěch biotechnologických společností způsobil to, že   farmaceutické společnosti se staly  vyhledávaným cílem převzetí firem. Jen v USA, dosáhly tyto transakce hodnoty 39 mld. dolarů v loňském roce. 47 IPO v roce 2013 svědčí o faktu, že investoři jsou ochotni investovat do biotechnologického odvětví. Posledním příkladem takového příběhu v tomto dovětví byla silná farmaceutická společnost Roche, s nabídkou na převzetí společnosti InterMune, společnost specializující se na onemocnění dýchacích cest. Tyto aktivity M&A ve zdravotnictví, stejně jako častější výsledky výzkumu by měly i nadále poskytovat podporu v odvětví v roce 2014.

 

Vysoké výnosy a růst prodejů u největších biotechnologických akcií.

Na přelomu tisíciletí zde bylo velké očekávání o budoucnosti, ale téměř žádné prodeje. V té době  biotechnologické společnosti enormě potřebovali velké množství financí. Současný stav vypadá jinak: stále více firem generuje zisky a získává schválení jejich žádostí. U deseti největších kótovaných biotechnologických společností se očekává nárůst prodejů na 80,6 mld. dolarů do roku 2016 (letošních prodeje jsou 48,5 mld.) a zisky se zvýší z 11,7 mld. na 32,5 mld. dolarů.

 

Harald Kober, Senior Fund Manager

ESPA STOCK BIOTEC

"Náklady na zdravotní péči budou rapidně narůstat. Podíl biotechnologických produktů převýší v prodejích všeobecné léky do roku 2018. Léčiva z biotechnologických laboratoří stále vice nahrazují obvyklé farmaceutické trháky".

 

Specifická rizika pro biotechnologické akcie

Prodej biotechnologických léků, na rozdíl od jiných odvětví, jen částečně souvisí s hospodářskou situací země. Nemoci se nevyskytují cyklicky, čili bez ohledu na to, zda ekonomika roste nebo se klesá. Samotné akcie nejsou chráněny před výkyvy na kapitálovém trhu. To znamená, že v době poklesu cen akcií, ceny biotechnologických akcií mohou také klesat a to významněji, než ceny akcií v jiných odvětvích. Významné cenové pohyby jsou také možné, když je zpožděno schválení jednotlivých léků nebo jsou příliš vysoké náklady na výzkum a vývoj, případně pokud se nepodaří dosáhnout kýžených prodejních cílů. Uplynutí doby platnosti patentu, schválení konkurenčního léku nebo selhání výrobku může mít také negativní vliv na cenu biotechnologických akcií.

Fond ESPA STOCK BIOTEC

ESPA STOCK BIOTEC zaměřuje své investice na USA. Ve svém výběru akcií sleduje index Nasdaq Biotechnology.

Zaměření na americký trh

Vyšší počet atraktivních společností v USA, než například v Evropě a vyšší likvidita akcií podporuje naše zaměření na trh USA. Počet připravovaných a testovaných léčiv patří mezi klíčové prvky našeho stock-picking procesu. V současné době má největší pozici v našem fondu americká firma Gilead Sciences se svým lékem Sovaldi na hepatitidu typu C, což naznačuje pozitivní prognózu pro 90% jaterních onemocnění. Americká společnost Biogen vstupuje na trh s novým lékem proti roztroušené skleróze a spuštění prodeje v Evropě je na spadnutí.

 

Disclaimer:

This document is an advertisement. All data is sourced from ERSTE-SPARINVEST Kapitalanlagegesellschaft m.b.H., Erste Asset Management GmbH, and RINGTURM Kapitalanlagegesellschaft m.b.H. unless indicated otherwise. Our languages of communication are German and English.

The prospectus for UCITS (including any amendments) is published in Amtsblatt zur Wiener Zeitung in accordance with the provisions of the InvFG 2011 in the currently amended version. Information for Investors pursuant to § 21 AIFMG is prepared for the alternative investment funds (AIF) administered by ERSTE-SPARINVEST Kapitalanlagegesellschaft m.b.H., Erste Asset Management GmbH, and RINGTURM Kapitalanlagegesellschaft m.b.H. pursuant to the provisions of the AIFMG in connection with the InvFG 2011.

The fund prospectus, Information for Investors pursuant to § 21 AIFMG, and the key investor document/KID can be viewed in their latest versions at the  web site www.erste-am.com or obtained in their latest versions free of charge from the domicile of the management company and the domicile of the custodian bank. The exact date of the most recent publication of the fund prospectus, the languages in which the key investor document is available, and any additional locations where the documents can be obtained can be viewed on the web site www.erste-am.com.

This document serves as additional information for our investors and is based on the knowledge of the staff responsible for preparing it at the time of preparation. Our analyses and conclusions are general in nature and do not take into account the individual needs of our investors in terms of earnings, taxation, and risk appetite. Past performance is not a reliable indicator of the future performance of a fund.