Koronavirus: epidemie v Číně narušuje scénář zotavení

 

Právě procházíme druhým měsícem nového roku a trhy se potýkají s negativními událostmi: šíření koronaviru v Číně a opatření přijatá k zabránění jeho šíření. Trhy reagovaly poklesem cen akcií, energií a průmyslových kovů a růstem cen bezpečných dluhopisů.

Mírné oživení světové ekonomiky

Reálný globální ekonomický růst již asi dva roky oslabuje. Globální ekonomický růst byl ve čtvrtém čtvrtletí 2019 obzvláště slabý, zhruba 2 % mezičtvrtletně (anualizovaný). V posledních týdnech se známky dosažení ekonomického dna zvyšovaly. Přední ukazatele se zlepšily především ve slabém výrobním sektoru. Zejména index nákupních manažerů pro zpracovatelský sektor od srpna 2019 mírně roste.

Graf: Mírné oživení ve výrobním sektoru

Důvod poklesu?

Míra nejistoty se zvýšila: budou negativní účinky na hospodářský růst natolik silné, že se sníží pravděpodobnost mírného oživení globálního hospodářského růstu? Rozsah nákazy, doba trvání (čtvrtroku nebo déle) a šíření (Čína, Asie, globální) účinků jsou nejasné. Naopak, růst nových infekcí klesá: 19 % to bylo od 3. do 4. února, 35 % před týdnem. Tato klesající tendence je hlavním důvodem, proč základní scénář „mírného oživení světové ekonomiky“ zůstává nezměněn.

Čína je důležitá

V Číně došlo k uzavření továren, cestování bylo omezeno, města byla uzavřena a byly zavedeny karanténní režimy. V některých městech se veřejný život zastavil. Porovnání s dřívějšími případy (SARS v roce 2003) je chybné: globální význam Číny se zvýšil. Podíl Číny na globálním HDP v roce 2019 vyrostl z přibližně 9 % na téměř 20 %. Je také integrován globální hodnotový řetězec. Narušení jednoho zásadního prvku ovlivňuje celý systém.

Graf 3: Zvyšující se podíl Číny na globálním HDP