Lepší zítřky na světových trzích
V posledních dnech přibývá důkazů o zpomalení reálného hospodářského růstu v USA. To zahrnuje i bezprostřední riziko recese. Růst cen akcií a dluhopisů od začátku roku byl způsoben optimismem, že by mohlo dojít k trvalému poklesu inflace (dezinflační scénář), aniž by muselo dojít ke slabému růstu nebo dokonce k recesi (scénář stagnace nebo recese). Ve skutečnosti by se tyto tři scénáře mohly jako hnací motor trhů střídat.
Scénář dezinflace
Přinejmenším dosud zveřejněné inflační ukazatele nejsou v rozporu s dezinflačním scénářem. Ten počítá s výrazným a trvalým poklesem inflace, který by centrálním bankám umožnil postupně ukončit cyklus zvyšování úrokových sazeb v první polovině roku a ve druhé polovině roku sazby snížit. V USA se deflátor výdajů na osobní spotřebu v prosinci meziměsíčně zvýšil pouze o 0,1 %. Jádrová míra bez energií a potravin však zůstala zvýšená na úrovni 0,3 % r/r / 4,4 % r/r. Tento týden bude americká centrální banka věnovat velkou pozornost indexu nákladů práce za čtvrté čtvrtletí. Tento index je nejlepším ukazatelem mzdové inflace a významně ovlivňuje domácí inflační tlaky (v sektoru služeb).
Klíčová zvýšení úrokových sazeb
V nadcházejících dnech jsou v kalendáři tři důležitá rozhodnutí o úrokových sazbách. V případě amerického Federálního rezervního systému (Fed) se ve středu podle očekává zvýšilo horní pásmo klíčové úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na 4,75 %. Evropská centrální banka (ECB) i Bank of England (BoE) by měly zvýšit své klíčové úrokové sazby o 0,5 procentního bodu na 3,0 % (hlavní refinanční sazba), resp. 4,0 %.