Obavy z recese na akciových trzích: přehled důvodů a důsledků
Každý, kdo včera sledoval trhy, si pravděpodobně vzpomněl na píseň Manic Monday od skupiny The Bangles. Hlavní japonský index Nikkei-225 se v noci z neděle na pondělí propadl o 12,4 %, protože světové trhy zneklidnila zvýšená očekávání recese v USA. Ztráty utrpěly také například trhy na Tchaj-wanu a v Jižní Koreji, kde se pohybovaly kolem 8 %, resp. 9 %.
V Japonsku a Koreji bylo obchodování kvůli vysokým ztrátám podle plánu dočasně přerušeno tzv. circuit breakery. Jak ukazuje následující graf, včerejší pokles indexu Nikkei-225 byl největší denní ztrátou od "černého pondělí" v roce 1987.
Slabý trh práce, silný yen a geopolitická rizika
Podle našeho názoru byly důvody prodejního tlaku, který začal v pátek, následující:
1. Slabé údaje z trhu práce v USA: zaměstnanost mimo zemědělství vzrostla o 114 000 míst, což je nejslabší údaj od konce pandemie. Kromě toho míra nezaměstnanosti vzrostla čtvrtý měsíc v řadě – na 4,3 %.
To zvedlo ukazatel recese, který pozoruje mnoho účastníků trhu, tzv. sahmovo pravidlo. Tento barometr porovnává tříměsíční klouzavý průměr míry nezaměstnanosti s jejím nejnižším bodem za posledních dvanáct měsíců. V minulosti byl tento barometr považován za velmi významný ukazatel recese a se zprávou o vývoji amerického trhu práce poprvé od koronární krize vzrostl nad rozhodující hodnotu 0,5procentního bodu.
2. Částečné uvolnění carry trades s japonským yenem: Investoři si půjčují prostředky v japonské měně za relativně nízké úrokové sazby, aby je použili na investice v jiných měnách, které slibují vyšší výnosy. Poslední zvýšení úrokových sazeb japonskou centrální bankou a zhodnocení japonské měny v posledních týdnech dostaly tuto investiční strategii pod tlak. To následně vedlo k tomu, že pozice ve slibnějších investicích musely být likvidovány.
3. Geopolitická rizika: Zejména zvýšené napětí na Blízkém východě mezi Izraelem a Íránem vyvolává opětovné obavy z eskalace v regionu. Některá média nedávno s odvoláním na několik představitelů USA a Izraele uvedla, že by se mohl blížit odvetný úder proti Izraeli, který ohlásil Írán a spojenecká teroristická organizace Hizballáh.
Ztráty napříč celým světem
Následně se prodejní tlak neomezil pouze na japonský trh: V Evropě včera (v pondělí 6. 8. 2024) ztratil index Euro-Stoxx-50 1,8 %, DAX ve Frankfurtu uzavřel přibližně o 1,5 % níže a CAC-40 v Paříži klesl o 1,4 %.
Odpoledne se k všeobecnému klesajícímu trendu připojily také americké akciové trhy. Technologický index Nasdaq 100 i širší index S&P 500 zakončily den poklesem o přibližně 3 %.
Výnosy úvěrově bezpečných státních dluhopisů v posledních obchodních dnech výrazně poklesly, což odráželo jednak útěk do bezpečného přístavu, jednak očekávání mnoha investorů, že by Fed mohl v důsledku slabých ekonomických údajů výrazněji snížit klíčové úrokové sazby. Výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů se v současnosti obchodují na úrovni kolem 3,75 %, přičemž na začátku minulého týdne dosahovaly až 4,2 %.
Dnes, v úterý, trhy pravděpodobně zaznamenají protipohyb ke včerejším ztrátám. V Asii se indexu Nikkei-225 podařilo hodit za hlavu hluboce červený začátek týdne a připsal si přibližně 10 %. Japonský benchmarkový index tak umazal alespoň část pondělních ztrát.
Co tento výprodej znamená pro trhy?
Domníváme se také, že v posledních týdnech se zvýšilo riziko recese. To podtrhují především slabší ekonomické údaje v USA. Zároveň se však americká ekonomika zatím ukázala jako překvapivě odolná. Navíc statisticky založené indikátory recese, jako je strmost americké výnosové křivky a předstihový ukazatel Conference Board, v posledních letech selhávají. Sahmovo pravidlo je důležitým ukazatelem recese, ale je také založeno pouze na statistických vztazích.
Podle našeho názoru jsou pohyby na trhu v posledních několika obchodních dnech částečně způsobeny technickými faktory. Mezi ně patří již zmíněný carry trade na japonském yenu, ale také skutečnost, že institucionální i drobní investoři se výrazně zapojili do slibných investic. Kromě toho je v létě na trzích nižší likvidita. V takovém prostředí stačí slabší než očekávané ekonomické a firemní údaje k tomu, aby vyvolaly velké cenové skoky.
V úterý byl v Asii zaznamenán protipohyb ke včerejším ztrátám. Japonský index Nikkei-225 posílil o přibližně 10 % a vyrovnal tak část výrazných ztrát z předchozího dne.
Tento článek nepředstavuje investiční doporučení ani investiční poradenství podle příslušných právních předpisů.
Všechny uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné.
Hodnota investičních nástrojů může stoupat i klesat, jejich minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Stanovené investiční cíle nejsou zaručeny s ohledem na nepředvídatelné výkyvy na finančních trzích.