
Sahmové pravidlo: Co se skrývá za ukazatelem recese?
Karl Just, Erste AM
Sahmové pravidlo vyvolalo na trzích na začátku srpna rozruch. Tento předstihový ekonomický ukazatel byl aktivován poprvé od pandemie koronaviru. Co však toto pravidlo znamená a jaký má vlastně význam? V následujícím příspěvku na blogu se zabýváme těmito a dalšími otázkami souvisejícími se Sahmové pravidlem.
Jednoduchý ukazatel recese
Sahmové pravidlo (Sahm rule) vyvinuté ekonomkou Claudií Sahmovou slouží jako jednoduchý ukazatel začátku recese ve Spojených státech. Je založeno na změnách míry nezaměstnanosti a poskytuje včasné informace pro tvůrce politik a analytiky.
Výpočet pravidla je pro předstihový ukazatel jednoduchý: vypočítá se rozdíl mezi aktuálním tříměsíčním průměrem míry nezaměstnanosti a její nejnižší hodnotou v předchozích 12 měsících. Pokud je tento rozdíl větší než půl procentního bodu, pravidlo naznačuje, že ekonomika pravděpodobně vstoupí do recese.
Sahmové pravidlo je založeno na myšlence, že výrazný a trvalý nárůst míry nezaměstnanosti je spolehlivým včasným signálem hospodářského poklesu. Na rozdíl od složitých ekonomických modelů nebo prognóz poskytuje toto pravidlo jednoduché a účinné včasné varování před ekonomickými problémy. Když míra nezaměstnanosti roste a lidé ztrácejí práci, spotřebitelské výdaje klesají. V důsledku toho klesá poptávka po zboží a službách na trhu, což může vést k sekundárním efektům (ještě větší ztrátě pracovních míst).
Od roku 1970 žádný falešný poplach
Od roku 1970 Sahm rule důsledně odhalilo každou recesi, aniž by vyvolalo falešný poplach (i když v roce 1976 bylo velmi blízko). Pozoruhodné je, že v letech 1959 a 1969 bylo pravidlo spuštěno mimo recesi - ale recese následovala do šesti měsíců.
Nejnovější údaje o nezaměstnanosti ve Spojených státech spustily Sahmovo pravidlo se zaokrouhlenou hodnotou 0,53. Jedná se o první údaj nad hranicí recese 0,50. Claudia Sahmová nicméně zůstává opatrně optimistická: „V tuto chvíli nejsme v recesi,“ a zdůrazňuje, že panika není na místě.

Je to tentokrát jinak?
Zatímco v minulosti se Sahmové pravidlo osvědčilo při předpovídání hospodářského poklesu na základě oslabení trhu práce, Claudia Sahmová se nyní domnívá, že nedávné problémy na trhu práce jsou více specifičtější. Vysvětluje to: „Tentokrát by to mohlo být opravdu jiné“. Vývoj míry nezaměstnanosti mohou ovlivnit faktory, jako je nedostatek pracovních sil, odchod lidí z pracovního trhu a současná vyšší míra imigrace.
Národní úřad pro ekonomický výzkum (NBER) definuje recesi jako „výrazný pokles ekonomické aktivity, který zasahuje celou ekonomiku a trvá déle než několik měsíců“. NBER dochází k oficiálnímu závěru po analýze řady ekonomických údajů za několik měsíců. V současné době se většina údajů, které NBER posuzuje, jeví jako poměrně robustní. Například reálné spotřebitelské výdaje rostly ve druhém čtvrtletí meziročním tempem 2,6 % a přírůstek počtu lidí na výplatních listinách mimo zemědělství činil v posledních třech měsících v průměru 170 000 osob. Zaměstnanost měřená průzkumem v domácnostech však zůstává v letošním roce relativně beze změny. Navzdory pomalejšímu hospodářskému růstu se Spojené státy stále nacházejí ve fázi oživení, nikoliv v recesi. Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell navíc uvedl, že údaje ukazují „pokračující, postupnou normalizaci podmínek na trhu práce“.
Sahmová tvrdí, že nedávný nárůst míry nezaměstnanosti je způsoben spíše návratem k normálu z historicky nízkých úrovní a demografickými změnami než široce založenou ekonomickou slabostí. Podporu nachází u vedoucího výzkumu společnosti BCAlpha Research, který tvrdí, že Sahmové pravidlo technicky vzato nebylo spuštěno. Podíváme-li se na nezaokrouhlené údaje o nezaměstnanosti, pravidlo v současné době dosahuje hodnoty 0,49337 %, tedy těsně pod hranicí 0,5 %. Hodnota 0,53 % stanovená Federálním rezervním systémem (americká centrální banka) je výsledkem zaokrouhlení všech předchozích měr nezaměstnanosti na jedno desetinné místo.
Závěr
Sahmové pravidlo se v posledních desetiletích vždy osvědčilo jako spolehlivý ukazatel recese v USA. I když byl tento ukazatel spuštěn poslední zprávou o vývoji amerického trhu práce, nemusí to nutně znamenat, že bude následovat recese ve Spojených státech. Podle Claudie Sahmové „by to tentokrát mohlo být jinak“. Kromě toho se Sahmové pravidlo týká především amerického trhu práce. Pro Evropu nebo eurozónu neexistuje žádný odpovídající standardizovaný ukazatel.
Tento článek nepředstavuje investiční doporučení ani investiční poradenství podle příslušných právních předpisů.
Všechny uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné.
Hodnota investičních nástrojů může stoupat i klesat, jejich minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Stanovené investiční cíle nejsou zaručeny s ohledem na nepředvídatelné výkyvy na finančních trzích.