Náš pohled je aktuálně poněkud skeptičtější, a proto jsme se v srpnu na oživení podvážili v akciových investicích ve prospěch peněžního trhu a některých segmentů dluhopisového trhu. Pohled do historie ukazuje, že jen výjimečně se centrální banka při cíleném ochlazování ekonomiky a snižování inflace vyhne turbulentnímu vývoji (mírné přistání se povedlo dvakrát od roku 1957). Dalším faktorem je i výrazné zpomalování čínské ekonomiky (bublina na nemovitostním trhu a v kreditu), která byla motorem globálního růstu v uplynulých 20 letech. Rovněž deglobalizace negativně ovlivňuje marže firem. Tomuto makroekonomickému rámci odpovídá i naše taktická alokace na akciovém trhu, kde jsme posunuli portfolia do více defenzívní strategie. Snížili jsme podíl amerických akcií ale jsme podváženi i v kanadských a australských akciích (vyšší podíl těžebních firem v indexech). Naopak vyšší podíl investic držíme na britském akciovém trhu. Ten nabízí globálně nejvyšší dividendový výnos (pozitivní v dobách klesjících výnosů dluhopisů) a rovněž i na své poměry se obchoduje s abnormálně vysokým diskontem v ocenění. Díky nízké betě se obvykle chová lépe než cykličtější trhy při akciových korekcích. Podobně v sektorové alokaci jsme otevřeli pozice v sektorech farmacií a consumer staples (necyklické spotřební zboží), které se na klesajících výnosech dluhopisů chovají lépe než cyklické sektory. Mezi investičními styly jsme otevřeli pozici v sektorovém ETF na minimum volatility. Nadcházející americké volby jsou výrazným faktorem, který může ovlivnit sektorové preference během pozdího podzimu.
Vítězství Donalda Trumpa by znamenalo více inflační, prorůstovou vládní politiku a méně regulací. Z toho by profitoval finanční sektor ale i těžební průmysl, tradiční automobilky a industriální firmy. Obecně by se mohlo více dařit dlouhodobě zaostávající value strategii proti růstové. Zároveň by hrozící eskalace a druhé kolo obchodní války s Čínou negativně posobilo na IT sektor, zejména polovodičové firmy proti sotwarovým firmám díky výrazně vyšší expozici na čínský trh. Velkým vítězem, podobně jako po jeho předchozím vítězství, by se stal sektor Aerospace&Defense a to i v Evropě, která by musela více spoléhat při obraně sama na sebe.
Vítězství demokratů by krátkodobě mělo negativní vliv na ceny akcií z důvodu obav z růstu korporátních daní. Zároveň by ale snížilo riziko korekce akcií s vysokou expozicí vůči Číně a pomohlo by sektoru clean energy. Ani vítězství Donalda Trumpa by ale neznamenalo otočení kormidla zpět od zelených investic podporovaných Bidenou administrativou (IRA Act), neboť významná část z nich byla realizovaná ve státech tradičně volících republikány.
Na dluhopisové straně se očekávané snižování sazeb více než dostatečně promítlo do výnosů státních dluhopisů a zvyšovat pozice jsme připraveni jen na korekcích (negativní inflační překvapení). Podobně nevidíme příliš potenciálu v korporátním kreditu investičního stupně, kde by případný další pokles výnosů z vládních křivek už dostatečně nekompenzoval roztažení kreditních spreadů z důvodu negativního ekonomického překvapeni. Převáženou pozici držíme v segmentu evropských a asijských high-yield dluhopisů. Pozitivní náhled máme i na dluhopisy emerging markets v lokálních měnách kvůli slabšímu dolaru i relativnímu momentu v ekonomickém vývoji.
Tento článek nepředstavuje investiční doporučení ani investiční poradenství podle příslušných právních předpisů.
Všechny uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné.
Hodnota investičních nástrojů může stoupat i klesat, jejich minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Stanovené investiční cíle nejsou zaručeny s ohledem na nepředvídatelné výkyvy na finančních trzích.