Dluhopisy rozvíjejících se trhů a udržitelnost: Jak jdou tyto dvě věci dohromady?
V srpnu získal fond ERSTE RESPONSIBLE BOND EM LOCAL v rakouskou ekoznačku. To je důvod nahlédnout do zákulisí tohoto dluhopisového fondu rozvíjejících se trhů. Hovořili jsme s manažerem fondu Antonem Hauserem.
V minulosti váš fond občas investoval do zemí, které měly co dohánět, pokud jde o environmentální a sociální standardy. Proč byl tedy fond státním orgánem klasifikován jako udržitelný?
Hauser: ERSTE RESPONSIBLE BOND EM LOCAL byl spuštěn v roce 2008. To poprvé umožnilo široké investorské základně investovat do široce diverzifikovaného portfolia státních dluhopisů v místních měnách z rozvíjejících se trhů. Postupem času se však díky většímu důrazu na kritéria ESG staly investice do státních dluhopisů rozvíjejících se trhů stále méně atraktivní. To nás přimělo změnit investiční univerzum.
Jaký je důvod této kompletní změny vaší investiční politiky? Státní dluhopisy již téměř nehrají roli. Jak to?
V důsledku toho, že jsme vyměnili státní dluhopisy za dluhopisy vydané nadnárodními emitenty, se fond vyšplhal na nejvyšší příčky žebříčku ESG. V rámci nového konceptu jsou vyloučeny investice do zemí, které dosahují malého pokroku při zavádění a dodržování sociálních a environmentálních standardů nebo které nesplňují minimální kritéria v oblastech, jako je korupce nebo právní stát. Místo toho investujeme do dluhopisů nadnárodních emitentů.
Co jsou dluhopisy nadnárodních emitentů?
Nadnárodní (SSA; sovereign, supranational a agency) dluhopisy jsou obecně definovány jako dluhové cenné papíry emitované mezinárodními institucemi nebo národními nevládními institucemi s veřejným mandátem. SSA mají různé mandáty a geografické zaměření a jsou spravovány, jako by byly soukromé, ale jsou vlastněny jednou nebo více vládami. Tyto instituce obvykle spojují své půjčky se sociálními a politickými cíli, které jsou samozřejmě vázány na dodržování kritérií ESG. Takto nadnárodní emitenti dosahují velmi vysokého hodnocení ESG a takto jsme získali rakouskou ekoznačku. Příkladem nadnárodních emitentů jsou Světová banka, Evropská investiční banka a Asijská rozvojová banka.
Mají vyšší sociální a environmentální standardy vliv na úvěrové hodnocení emitentů?
Emitenti SSA mají obecně vyšší úvěrovou kvalitu než odpovídající státní dluhopisy; obvykle mají rating AAA nebo AA. To umožňuje investorům investovat do měn rozvíjejících se trhů nákupem vysoce kvalitních cenných papírů. Kromě výše uvedených výhod v oblasti ESG mají emise nadnárodních emitentů také tu výhodu, že se z nich neplatí srážková daň. Také formát eurobondů může eliminovat potřebu místní depozitní banky.
Jaké důvody kromě pozitivního zařazení fondu vidíte pro investování do dluhopisů rozvíjejících se trhů v současné době?
V současné době jsou dluhopisy rozvíjejících se trhů podporovány příznivým růstovým a inflačním prostředím. Neočekáváme, že by stávající známky zpomalení americké ekonomiky přerostly v recesi. Zároveň předpokládáme další pokles míry inflace. Ačkoli u míry jádrové inflace lze pozorovat určité stabilizační tendence, dezinflační trend by měl pokračovat. Z takového scénáře by měly těžit zejména dluhopisy v místních měnách.
Dalším faktorem s pozitivním dopadem na dluhopisy rozvíjejících se trhů je začátek cyklu snižování úrokových sazeb v USA. Průměrný výnos dluhopisů držených společností ERSTE RESPONSIBLE BOND EM LOCAL v současné době činí 7,54 % (zdroj: Erste Asset Management, k 17. září 2024). Je však třeba vzít v úvahu i měnové riziko. V tomto směru mnoho modelů ukazuje, že měny rozvíjejících se trhů jsou poměrně oceněné nebo dokonce podhodnocené. To znamená, že očekávaný celkový výnos bude jednoznačně kladný.
Před volbami v USA panuje nejistota ohledně toho, jakou cestou se bude největší světová ekonomika ubírat po 5. listopadu. Který z obou kandidátů by jako prezident více podporoval investice do rozvíjejících se trhů?
Nadcházející volby v USA by samozřejmě mohly způsobit určitou volatilitu na finančních trzích. Vítězství Donalda Trumpa by pravděpodobně vedlo k zavedení obchodních bariér, například cel. To by negativně ovlivnilo hospodářský růst a měny rozvíjejících se trhů. Pokud zvítězí současná lídryně průzkumů Kamala Harrisová, je pravděpodobné pokračování současného stavu. V takovém případě by pokles rizikových prémií měl podpořit dluhopisy v místních měnách nadnárodních emitentů na rozvíjejících se trzích.
Tento článek nepředstavuje investiční doporučení ani investiční poradenství podle příslušných právních předpisů.
Všechny uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné.
Hodnota investičních nástrojů může stoupat i klesat, jejich minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Stanovené investiční cíle nejsou zaručeny s ohledem na nepředvídatelné výkyvy na finančních trzích.