Winzer: Situace se poslední týden přiostřila
Autor: Gerhard Winzer
Od nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu vzrostla nejistota na několika úrovních. Zpočátku trhy doufaly, že jeho politická opatření nebudou tak razantní, jak byla avizována během volební kampaně. Nicméně s posledním zvýšením cel se oznámení stala ještě extrémnějšími, což se negativně odrazilo na akciových indexech.
Z rovnováhy
Nová americká administrativa převrací mnoho věcí naruby, a to ve velmi rychlém tempu. Očekávalo se, že možné pozitivní dopady, jako deregulace a snížení daní, by mohly vyvážit negativní dopady, například restriktivní obchodní a imigrační politiku. Pokud by tyto čtyři oblasti zůstaly v intelektuální rovnováze, bylo by to možné. Se zvýšením cel na dovoz z Kanady, Mexika a Číny však opatření nabrala extrémní směr.
Zvyšování tarifů
Následující nové celní sazby byly oznámeny 3. března:
- Zavedení odložených 25% cel na dovoz z Mexika a Kanady.
- Dodatečné 10% clo na dovoz z Číny, čímž celková kvóta nyní dosahuje 20 %.
- Od 12. března mají vstoupit v platnost 25% cla na dovoz hliníku a oceli.
- Kanada a Čína reagovaly zavedením vlastních cel, což zvyšuje riziko obchodní války.
- Další zvýšení cel v USA by mohlo následovat v dubnu. Analýza vzájemnosti obchodních bariér bude v USA zveřejněna 1. dubna.
Zvýšení cel může mít tři hlavní cíle: neobchodní (ochrana hranic, omezení obchodu s drogami), reakce na nekalé obchodní praktiky nebo zvýšení vládních příjmů. Pokud je však hlavním záměrem snížení obchodního deficitu s cílem podpořit výrobu v USA, obchodní válka skutečně hrozí. To by mohlo zpomalit hospodářský růst a podpořit inflaci v mnoha zemích. Klíčovým faktorem dopadu je zde tržní sentiment – například v USA by jeho pokles mohl vést k omezení investic, zaměstnanosti a spotřeby.
Obrana
Došlo také k dalším negativním změnám. Především se objevily nové trendy, které mají význam nejen z dlouhodobého hlediska. Ve hře není nic menšího než nový světový řád – spojenectví jsou de facto ukončována (klíčové slovo: vojenská pomoc USA Ukrajině) nebo zpochybňována (klíčové slovo: NATO).
Jedním z přímých důsledků je, že země EU oznamují výrazné zvýšení výdajů na obranu. Koalice CDU/CSU a SPD v Německu se dohodla na několikamiliardovém balíčku na financování obrany a infrastruktury. Předseda CDU/CSU Friedrich Merz to na tiskové konferenci formuloval jednoznačně: „Chci to říci zcela jasně: vzhledem k ohrožení svobody a míru na našem kontinentu musí nyní „cokoli je třeba‘ platit i pro naši obranu.“
Tento článek nepředstavuje investiční doporučení ani investiční poradenství podle příslušných právních předpisů.
Všechny uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné.
Hodnota investičních nástrojů může stoupat i klesat, jejich minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Stanovené investiční cíle nejsou zaručeny s ohledem na nepředvídatelné výkyvy na finančních trzích.