
Polovodičový průmysl: Mezi růstem AI a americkými cly
Erste AM Communications
Hlavní výrobci polovodičů oznámili za první čtvrtletí výrazný nárůst tržeb a zisků. Zatímco byznys stále pohání prudce rostoucí poptávka po čipech pro umělou inteligenci, k dobrým výsledkům přispívají také solidní objemy objednávek z dalších odvětví jako je automobilový nebo počítačový průmysl. Výhledy a prognózy prezentované během zveřejnění čtvrtletních výsledků však byly vzhledem k nejistotám kolem amerických cel smíšené. Zatímco některé společnosti byly sebevědomé, jiní průmysloví giganti nabídli opatrnější pohled na budoucí vývoj.
Poznámka: Uvedené společnosti slouží pouze jako příklady a nepředstavují investiční doporučení.
TSMC hlásí překvapivě dobré výsledky
Čtvrtletní výsledky tchajwanského polovodičového giganta TSMC byly překvapivě silné. Společnost zvýšila v prvním čtvrtletí svůj zisk o více než očekávaných 60 procent na 362 miliard tchajwanských dolarů, což odpovídá necelým 10 miliardám eur. Tržby TSMC vzrostly o téměř 42 procent, což představuje nejsilnější růst od roku 2022. Firma těžila z vysoké poptávky po serverech pro umělou inteligenci a chytrých telefonech, ale také z předsunutých objednávek v očekávání zavedení amerických cel.
TSMC funguje jako smluvní výrobce čipů pro další významné hráče v odvětví jako je například Nvidia, a proto lze výsledky této společnosti považovat za určité měřítko pro celý polovodičový průmysl.
Samsung překvapuje, Intel i nadále v pozadí
Také Samsung nedávno zveřejnil dobré výsledky. Jihokorejský výrobce čipů vykázal za první čtvrtletí zisk přibližně 4,1 miliardy eur, což představuje meziroční nárůst o 1,2 procenta. Tržby za období od ledna do března vzrostly o 10 procent. Podle údajů analytické společnosti Gartner dosáhla skupina, která vyrábí také elektroniku jako televize a chytré telefony, v roce 2024 tržeb ze samotných polovodičů ve výši zhruba 66,5 miliardy dolarů. Díky tomu se Samsung v žebříčku Gartner opět dostal na první místo a odsunul konkurenta Intel na druhou pozici.
Mezitím Intel zůstává prozatím uvězněn v krizi – investory zklamal jak svými čtvrtletními výsledky, tak výhledem tržeb. V prvním čtvrtletí se tržby výrobce čipů zastavily na 12,67 miliardy dolarů. Bývalý lídr trhu ztrácí podíl v segmentu procesorů pro PC a servery ve prospěch konkurenta AMD a nadále trpí tím, že zcela propásl boom kolem umělé inteligence. Jelikož se firmě zatím nepodařilo dosáhnout kýženého obratu akvizicemi AI start-upů, chce se nyní Intel postavit globálnímu lídrovi trhu, společnosti Nvidia, s vlastními technologickými řešeními.
Nvidia zůstává neoddiskutovatelným lídrem
Prozatím však zůstává Nvidia neotřesitelným lídrem na trhu vysoce výkonných čipů pro aplikace využívající umělou inteligenci. Společnost je často přirovnávána k „výrobci lopat“ v době zlaté horečky – tedy k tomu, kdo z AI boomu těží vůbec nejvíce. Právě tento boom jí nedávno přinesl další rekordní tržby. V únoru Nvidia oznámila meziroční skokový nárůst tržeb o 78 procent na 39,3 miliardy dolarů za uplynulé čtvrtletí.
Segment polovodičů pro datová centra se téměř zdvojnásobil na 35,6 miliardy dolarů. Díky vysoké poptávce tento segment nadále zažívá silný růst. Podle výpočtů analytiků společnosti Gartner se trh s čipy pro datová centra zaměřená na umělou inteligenci téměř zdvojnásobil – ze 65 miliard dolarů v roce 2023 na 112 miliard dolarů v loňském roce.
Vývoj globálních tržeb z polovodičů a regionální rozdělení (výhled pro rok 2025)
Trumpovy plány na zavedení cel nutí firmy vracet výrobu zpět do USA
Vzhledem k celním plánům amerického prezidenta Donalda Trumpa je výhled pro velké polovodičové společnosti smíšený. Počítačové čipy a některé elektronické produkty byly sice z amerických cel dočasně vyňaty, ale pouze na omezenou dobu. Cla nejen na čipy, ale i na mnoho dalších elektronických zařízení, jako jsou chytré telefony, by polovodičový průmysl zasáhla tvrdě – byť nepřímo.
Navzdory dobrým čtvrtletním výsledkům si Samsung netroufl poskytnout výhled na aktuální čtvrtletí. Firma se odvolala na „rostoucí makroekonomickou nejistotu v důsledku nedávného napětí v globálním obchodu a zpomalujícího hospodářského růstu ve světě“, což podle ní „ztěžuje předvídání budoucího vývoje“.
Cla by však mohla dopadnout i na americké firmy, protože mnoho z nich vyrábí polovodiče v zahraničí. Některé americké společnosti proto zvažují přesunutí části své výroby zpět do USA. Nvidia například oznámila, že v příštích čtyřech letech plánuje investovat ve Spojených státech několik set miliard dolarů. Největší světový výrobce čipů pro umělou inteligenci chce ve spolupráci s partnery, jako je smluvní výrobce TSMC, postavit v USA AI servery v hodnotě až 500 miliard dolarů. Přesun výroby do USA je ostatně výslovným cílem Donalda Trumpa. „Tchaj-wan nám sebral polovodičový průmysl,“ prohlásil prezident. „Chceme ho zpátky v USA.“
Vývozní omezení do Číny zasahují odvětví ještě citelněji
Polovodičový průmysl aktuálně netrápí jen cla, ale i americká vývozní omezení do Číny týkající se určitých typů čipů. Například Nvidia očekává kvůli těmto restrikcím vysoké náklady – jen za první čtvrtletí by měly dosáhnout 5,5 miliardy dolarů. Americká vláda zavedla neomezený zákaz vývozu čipu H20 do Číny – jde o čip primárně určený pro aplikace využívající umělou inteligenci. Úřady chtějí zabránit tomu, aby se nejmodernější čipy dostaly do rukou Čínské lidové republiky.
Už za předchozího prezidenta Joea Bidena byly ve Spojených státech zavedeny překážky pro prodej nejvýkonnějších čipů do Číny. V důsledku toho mohla Nvidia čínským zákazníkům dodávat pouze upravenou a pomalejší verzi čipu, známou jako H20. I tato čipová řešení však nyní podléhají vývozním omezením.
Závěr
Navzdory globálním nejistotám a obchodním konfliktům si polovodičový průmysl udržuje svou odolnost. Firmy jako TSMC a Nvidia těží z pokračujícího růstu poptávky po čipech pro umělou inteligenci, zatímco jiné, například Intel, čelí náročnějším výzvám. Americká cla a vývozní omezení vůči Číně však představují další zátěž pro společnosti v tomto odvětví. Prostředí se tak může dále zkomplikovat, jak ukazují smíšené výhledy firem při zveřejnění posledních výsledků hospodaření.
6 největších světových výrobců polovodičů podle tržeb v roce 2024
Tento článek nepředstavuje investiční doporučení ani investiční poradenství podle příslušných právních předpisů.
Všechny uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné.
Hodnota investičních nástrojů může stoupat i klesat, jejich minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Stanovené investiční cíle nejsou zaručeny s ohledem na nepředvídatelné výkyvy na finančních trzích.