
Obchodní konflikt mezi USA a Čínou se zmírňuje
Gerhard Winzer
Akciové trhy se již zotavily z cenových propadů z počátku dubna. Obavy z globální obchodní války vystřídala úleva, že se tento scénář pravděpodobně nenaplní. Nedávná dohoda mezi USA a Čínou o výrazném snížení cel – alespoň na 90 dní – dále podpořila náladu na trzích. Určité nejistoty však přetrvávají.
Zvýšení cel
Dne 2. dubna, na takzvaný „Den osvobození“, uvalil prezident Trump výrazné zvýšení cel na všechny obchodní partnery. Argumentoval tím, že USA jsou ze strany svých partnerů nespravedlivě znevýhodňovány. Podle jeho názoru je obchodní deficit zásadně špatný, a proto byla zavedena „reciproční“ cla.
Zatímco ostatní země ještě zvažovaly svůj postup, ve vztahu k Číně se celní spor rychle proměnil v otevřenou obchodní válku. Původně dohodnutá recipročně nastavená sazba ve výši 34 % nejprve vzrostla na 84 % a následně až na 125 %, protože Čína odpověděla odvetnými opatřeními. Spolu s již existujícím clem ve výši 20 % (kvůli údajným čínským vývozům fentanylu) tak celková sazba dosáhla prohibitivní úrovně 145 %. Americký ministr financí Bessent uvedl, že takto vysoké clo prakticky představuje obchodní embargo. Ve skutečnosti tato hrozba globální obchodní války vedla k výraznému propadu důvěry na trzích.
Zmírnění napětí
Od druhého dubnového týdne se trhy zotavují, protože byla přijata opatření ke zmírnění obchodního sporu. Dne 9. dubna byla nejprve na 90 dní pozastavena recipročně uvalená cla na všechny obchodní partnery s výjimkou Číny. Minulý týden pak byla uzavřena dohoda se Spojeným královstvím. Základní clo ve výši 10 % však u většiny zboží zůstává v platnosti.
Trhy reagovaly obzvlášť pozitivně na včerejší dohodu mezi USA a Čínou. Za prvé, pozastavení obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa je samo o sobě vítanou zprávou. A za druhé, rozsah snížení cel byl výrazně vyšší, než se očekávalo. Ještě o víkendu přitom prezident Trump prohlašoval, že adekvátní by byla celní sazba ve výši 80 %.
Dohoda v detailu
Dohoda mezi USA a Čínou vypadá v detailu následovně: takzvaná „reciproční“ dovozní cla, která byla v dubnu zvýšena až na extrémních 125 %, byla 12. května snížena na 10 %. Spolu s clem na fentanyl, které bylo zavedeno ještě před 2. dubnem, nyní na čínské dovozy platí celková celní sazba 30 %. Na oplátku Čína snižuje svá cla na americké zboží ze 125 % na 10 %. Zároveň byla zrušena omezení vývozu vzácných zemin.
Tato dohoda má platnost 90 dní, během nichž mají pokračovat další jednání. Podle ministra financí Bessenta se však recipročně uvalená cla zvýší z 10 % na 34 %, pokud jednání nepřinesou žádný výsledek. Existuje tu ale jistá „mezera“: pokud by zároveň bylo clo na fentanyl sníženo z 20 % na 0 %, celkové clo by vzrostlo pouze z aktuálních 30 % na 34 %, tedy jen o čtyři procentní body.
Dopady
Díky dohodě s Čínou klesne průměrná celní sazba v USA z 23 % přibližně na 13 %. Tato úroveň je však stále výrazně vyšší než původní sazba ve výši 3 %. Původní odhady tak zůstávají v platnosti, pouze v menším rozsahu.
- V USA má zvýšení cel obdobný efekt jako zvýšení daní – rostou náklady a s časovým zpožděním i ceny. To snižuje kupní sílu, a tedy i ekonomický růst. Riziko, že stagflační dopady povedou k recesi, se však snížilo.
- Pro zbytek světa znamenají americká cla snížení poptávky. Jelikož je však tento efekt méně výrazný, je také mírnější protiinflační účinek. Prostor pro snižování klíčových úrokových sazeb se tak zúžil. Například trhem očekávané snížení sazeb ze strany Evropské centrální banky kleslo z 0,62 procentního bodu na 0,46 mezi pátkem a pondělím.
- Předchozí odhad inflace v USA počítal s nárůstem z meziročních 2,8 % v březnu na 3,8 % v prosinci 2025. Nyní se očekává nižší míra růstu inflace. To umožňuje americkému Fedu lépe „prohlédnout“ tento inflační výkyv – tedy přesvědčivě jej vyhodnotit jako dočasný. Riziko zvýšení klíčových sazeb se tedy snížilo, zatímco prostor pro jejich snížení v případě oslabení trhu práce se naopak zvětšil.
- Potenciál pro rozsáhlé narušení dodavatelských řetězců se aktuálně zdá být nižší. Určité problémy se však nadále očekávají – vývoz čínského zboží do USA se totiž v dubnu meziročně propadl o 21 %.
Závěr: Nejistota přetrvává
Trumpova administrativa částečně uhasila požár, který sama zažehla. Clo ve výši 30 % na čínské dovozy je stále vysoké a bolestivé pro obě strany. Ale alespoň je dostatečně nízké na to, aby obchod mohl pokračovat. Z tohoto pohledu jde tedy o pozitivní zprávu.
Na závěr však jedno varování: otázkou zůstává, zda neexistovala efektivnější cesta, jak se k současné situaci dopracovat. Nepředvídatelná politika (zvyšování cel následované jejich snižováním) a skutečnost, že recipročně nastavená cla byla zatím pouze pozastavena (na 90 dní), udržují nejistotu na trzích i mezi firmami na nepříjemně vysoké úrovni.
Tento článek nepředstavuje investiční doporučení ani investiční poradenství podle příslušných právních předpisů.
Všechny uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné.
Hodnota investičních nástrojů může stoupat i klesat, jejich minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Stanovené investiční cíle nejsou zaručeny s ohledem na nepředvídatelné výkyvy na finančních trzích.