Co jsou high yield dluhopisy a jak jim porozumět

Autor: Javier De La Vega (EAM AT)

Co jsou High-yield dlhopisy?

High yield dluhopisy jsou firemní dluhopisy vydávané společnostmi s nižším úvěrovým hodnocením. Toto hodnocení naznačuje vyšší riziko, že společnost nemusí být schopna svůj dluh splatit. Aby investory za toto riziko kompenzovaly, nabízejí tyto dluhopisy vyšší úrokové výnosy – odtud název „high yield“ (vysoký výnos).

Jak jsou „High-yield“ definovány?

Dluhopisy jsou hodnoceny ratingovými agenturami podle schopnosti emitenta splácet své závazky. Třemi hlavními agenturami jsou Moody’s, Standard & Poor’s (S&P) a Fitch. Dluhopis se považuje za investiční stupeň, pokud má rating BBB− nebo vyšší (S&P/Fitch) nebo Baa3 nebo vyšší (Moody’s). Jakýkoli rating pod touto hranicí je klasifikován jako high yield (vysoký výnos).

Proč na ratingu záleží: riziko defaultu

Emitenti s nižším ratingem historicky vykazují vyšší pravděpodobnost selhání – tedy neschopnosti vyplácet úroky nebo splatit jistinu. Přesná čísla se mohou lišit podle zdroje a časového období, nicméně zde je orientační přehled vycházející z dlouhodobých průměrů:

                    Zdroj: S&P

 

Nicméně v případě selhání není vše ztraceno. Investoři často získají zpět část své investice – tomu se říká míra návratnosti (recovery rate). Historicky se průměrná míra návratnosti u high yield dluhopisů pohybovala okolo 40 %, i když toto číslo se může výrazně lišit.

Kreditní spready: Riziková prémie

Kreditní spread je rozdíl mezi výnosem high yield dluhopisu a státního dluhopisu (například německého Bundu) se srovnatelnou splatností. Tento spread kompenzuje investory za:

  • Riziko selhání
  • Riziko likvidity (high yield dluhopisy se hůře a pomaleji prodávají)
  • Tržní volatilitu

Například pokud německý pětiletý Bund nese výnos 2 % a high yield dluhopis 6 %, pak je úvěrový spread 4 procentní body, neboli 400 bazických bodů (bps).

Vyplatí se stále investovat do high yield dluhopisů?

K polovině roku 2025 zůstávají úvěrové spready eurových high yield dluhopisů podle historických měřítek relativně úzké: dluhopisy s ratingem BB se obchodují přibližně 200 bazických bodů (bps) nad výnosem státních dluhopisů, zatímco dluhopisy s ratingem B kolem 330 bps. Tyto úrovně jsou nízké ve srovnání s dlouhodobými průměry, přesto by měly investorům stále nabízet pozitivní rizikovou prémii.

Ve srovnání s historickými mírami selhání a návratnosti se současné spready jeví jako zhruba dostatečné k pokrytí očekávaných úvěrových ztrát – i když „polštář“ nad tímto základem, tzv. nadměrná riziková prémie, je dnes tenčí než v minulosti.

Struktura trhu a dynamika poptávky

Jedním z důvodů, proč spready zůstávají stlačené, je trvalá poptávka po dluhopisech s vysokým výnosem – a to i přesto, že tržní velikost upravená o riziko, měřená pomocí ukazatele DV01 (který zachycuje celkovou citlivost trhu na úrokové sazby a úvěrové spready), se za posledních více než deset let reálně nezvýšila.

Poučení z minulých cyklů

Za posledních 15 let jsme podobně úzké spready mohli pozorovat v letech 2014, 2017, 2019 a 2021. V každém z těchto případů nakonec došlo k jejich rozšíření, ale příčinou byly vždy makroekonomické šoky – například zpomalení Číny a pád cen komodit (2014–15), zpřísnění měnové politiky Fedu (2018), pandemie COVID-19 (2020) a inflační šok spojený s válkou na Ukrajině (2022–23) – nikoli vnitřní nestabilita samotných spreadů. Přestože dnešní úzké spready vyžadují jistou míru obezřetnosti, historie naznačuje, že vyšší výnosy, které high yield dluhopisy nabízejí, mohou i nadále dlouhodobě kompenzovat vyšší riziko.

Závěr

High yield dluhopisy mohou být cennou součástí diverzifikovaného portfolia, jelikož nabízejí atraktivní výnos výměnou za vyšší míru rizika. Porozumění souvislostem mezi ratingy, spready a pravděpodobností selhání pomáhá investorům činit informovaná rozhodnutí – zejména v současném tržním prostředí.

Tento článek nepředstavuje investiční doporučení ani investiční poradenství podle příslušných právních předpisů. 
Všechny uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné.
Hodnota investičních nástrojů může stoupat i klesat, jejich minulá výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Stanovené investiční cíle nejsou zaručeny s ohledem na nepředvídatelné výkyvy na finančních trzích.